Balva par Mūža ieguldījumu sportā Ainaram Eglonam Lejam.

Screen Shot 2016-12-23 at 13.17.50Jau pirms ceremonijas zināms, ka balvu “Mūža ieguldījums Latvijas sportā” saņems modernās pieccīņas pamatlicējs Ainārs Eglons Leja.

Pašlaik 85 gadus vecais Leja savulaik kļuva par divkārtēju Latvijas čempionu modernajā pieccīņā. Leja kopā ar treneri Aini Zvirgzdiņu sagatavojis 104 sporta meistarus, tajā skaitā pasaules junioru vicečempionu Vladimiru Kravcovu un čempionu Uldi Putniņu. Viņš ir strādājis sporta biedrībā “Daugava” par peldēšanas treneri, bet vairākās citās skolās bijis modernās pieccīņas treneris.

Screen Shot 2016-12-23 at 13.14.49

Viņš veltījis savam sporta veidam 60 no 85 dzīves gadiem, sākumā nodarbojoties ar to kā sportists, bet pēc tam kļūstot par skolotāju, jaunās paaudzes treneri un aktīvu modernās pieccīņas popularizētāju. Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris A.E.Leja oficiāli tiks apbalvots Latvijas Gada balvas sportā 2016. 

Latvijas Fiziskās kultūras institūtā apgūstot peldēšanas specialitāti, A.E.Leja 1954.gadā piedalījās Latvijas pirmajās modernās pieccīņas sacensībās, kas kļuva par aizsākumu viņa mīlestībai pret daudzpusīgo sporta veidu. Paralēli pamatdarbam aktīvi trenējoties modernās pieccīņas disciplīnās, A.E.Leja guva pirmos panākumus. 1956.gadā viņš ieguva PSRS sporta meistara nosaukumu un jau aktīvo sporta gaitu laikā sāka apmācīt savus treniņu biedrus. Enerģiskajam sportistam divas reizes arī izdevās kāpt uz pjedestāla augstākā pakāpiena republikas svarīgākajās sacensībās, kļūstot par Latvijas čempionu modernajā pieccīņā 1959. un 1963.gadā.

Screen Shot 2016-12-23 at 13.15.11

Pateicoties A.E.Lejas panākumiem un neatlaidībai, 1963.gadā modernā pieccīņa tika uzņemta Latvijas Republikas augstākās meistarības skolā un Ainars Eglons kļuva par Latvijas Republikas izlases treneri uz nākamajiem 30 gadiem. Viņš ir izaudzinājis 104 sporta meistarus, 4 starptautiskās klases sporta meistarus, pasaules čempionu, un viņa vadībā Latvijas nacionālā izlase guvusi teicamus rezultātus PSRS Tautu spartakiādēs un PSRS čempionātos. Pateicoties A.E. Lejas trenera talantam un darba ieguldījumam Latvijas modernās pieccīņas sportisti ir sasnieguši īpašus starptautiska mēroga panākumus – Jeļena Rubļevska Atēnās Vasaras Olimpiskajās spēlēs (2004.g.) kļuva par sudraba medaļas laureāti, bet Deniss Čerkovskis šajās Olimpiskajās spēlēs izcīnīja 4. vietu. 1967.gadā A. E. Lejam tika piešķirts «Nopelniem bagātā trenera» nosaukums, bet 2005. gadā trenera devumu novērtēja arī Starptautiskā modernās pieccīņas federācija, piešķirot starptautisko goda medaļu.


Balvu pretendentus izvirzīja Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK), Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP), Latvijas Olimpiskās vienības (LOV) pārstāvji, Latvijas sporta žurnālisti, sporta federācijas un citi nozares eksperti, savukārt balvu ieguvējus noteica īpaši veidota 18 ekspertu žūrijas komisija aizklātā balsojumā.