Vēsture

Latvijas modernās pieccīņas federācija (LMPF) ir par par moderno pieccīņu atbildīgā Latvijas organizācija, kas dibināta 1991. gadā. Tās galvenais uzdevums ir modernās pieccīņas norišu organizēšana un vadīšana Latvijā. Tā organizē Latvijas nozīmīgākās sporta sacensības,

LMPF atbild arī par Latvijas piecciņas valstsvienību un jauniešu izlasēm.

Modernā pieccīņa ir piecu dažādu sporta veidu apkopojums:  šaušanapaukošanapeldēšana, jāšana ar zirgu un kross.  Starptautiski sporta veidu pārvalda Starptautiskā modernās pieccīņas federācija (Union Internationale de Pentathlon Moderne; UIPM), katrā valstī ir nacionālā federācija, kas ir pakļauta UIPM.

Moderno pieccīņu izveidoja moderno Olimpisko spēļu atklājējs Pjērs de Kubertēns. Vārds “modernā” ir pielietots, lai mūsdienās iepazīto pieccīņu atšķirtu no Antīkajās Olimpiskajās spēlēs esošo pieccīņu: skriešana, cīņa, tāllēkšana, šķēpa mešana un diska mešana.

Pirmoreiz Olimpisko spēļu programmā modernā pieccīņa tika iekļauta 1912. gada Stokholmas Olimpiskajās spēlēs. Laikā no 1952. līdz 1992. gada Olimpiskajām spēlēm, vīrieši sacentās arī komandu pieccīņā. Savukārt sievietes modernajā pieccīņā sacenšas kopš 2000. gada Sidnejas Olimpiskajām spēlēm. Kopš 1949. gada neolimpiskajos gados notiek Pasaules čempionāts.

Sākotnēji sacensības notika 4—5 dienās, vienas dienas formāts tika ieviests 1996. gadā.

2008. gada novembrī UIPM nobalsoja par notiekumu maiņu, sākot ar 2009. gada sākumu. Tika nolemts par skriešanas un šaušanas apvienošanu. Tagad arī modernajā pieccīņā sportisti ik pēc 1 km noskriešanas cenšas nošaut piecus mērķus. Tā tiek aizvadīti trīs apļi (3 km un 15 mērķi).